Agenda and draft minutes

Agenda and draft minutes

Speaking at a Council or Committee meeting

Venue: Council Chamber - Oxford Town Hall. View directions

Contact: Jennifer Thompson, Committee and Members Services Officer  email:  democraticservices@oxford.gov.uk tel: 01865 252275

Items
No. Item

The film of the Council meeting is here: https://youtu.be/SvfVI2KkKOI

 

Film of the Mayor Making ceremony is here:https://youtu.be/ih879M96Z1k

1.

Election of Lord Mayor for the Council year 2019/20

Minutes:

Councillor Wolff proposed, seconded by Councillor Gant, that Councillor Simmons be elected Lord Mayor. There were no other nominations.

 

Council resolved to elect Councillor Simmons as Lord Mayor of Oxford for the Council Year 2019/20.

 

Councillor Simmons took the Chair from Councillor Cook and subsequently signed the Declaration of Acceptance of Office.

2.

Election of Deputy Lord Mayor for the Council year 2019/20

Minutes:

Councillor Wade proposed, seconded by Councillor Tanner, that Councillor Altaf Khan be elected Deputy Lord Mayor. There were no other nominations.

 

Council resolved to elect Councillor Altaf Khan as Deputy Lord Mayor of Oxford for the Council Year 2019/20.

 

Councillor Altaf Khan subsequently signed the Declaration of Acceptance of Office.

3.

Election of Sheriff for the Council year 2019/20

Minutes:

Councillor Roz Smith proposed, seconded by Councillor Hollingsworth, that Councillor Goddard be elected Sheriff. There were no other nominations.

 

Council resolved to elect Councillor Goddard as Sheriff of Oxford for the Council Year 2019/20.

 

Councillor Goddard subsequently signed the Declaration of Acceptance of Office.

4.

Declarations of interest

Minutes:

There were no declarations.

5.

Announcements

Announcements by:

1.    The Lord Mayor

2.    The Chief Executive (if any)

Minutes:

 

The Lord Mayor reminded councillors of the arrangements for the civic ceremonies following the meeting.

 

6.

Council Leader from May 2018 to May 2020

Council will recall that on 15 May 2018 Councillor Brown was elected as Leader of the Council for a term of office ending on the day of the Annual Council meeting in 2020 (following all-out elections scheduled in May 2020)

 


Minutes:

Council noted that Councillor Brown remained as Leader of the Council for a term of office ending on the day of the annual council meeting in 2020.

 

7.

Report of the Leader of Council

Council will receive and note a report from the Leader, Councillor Brown, on:

1.      the appointment of the deputy Leader of the Council;

2.      the appointment of up to 8 additional members of the City Executive Board;

3.      the responsibilities of the Leader, Deputy Leader, and other City Executive Board Members;

4.      the Council’s representative on the Oxfordshire Growth Board;

5.      the Council’s representatives (and substitutes if any) on the three advisory sub-groups:

o    Oxfordshire Plan 2050

o    Affordable Housing

o    Infrastructure

6.      the appointment of Shareholders for:

o      Oxford City Housing Limited (comprising OCH Ltd; OCH (Development) Ltd, OCH (Investment) Ltd;

o      Oxford West End Development Ltd

o      Oxford Direct Services (comprising ODS Ltd; ODS (Trading) Ltd)

7.      the Executive Scheme of Delegation as set out in the Section 4 of the Council’s Constitution; and

8.      any other matters

 

The Constitution is available on the Council’s website

 

Minutes:

The Leader of the Council reported that she was changing the name of the executive from ‘City Executive Board’ to ‘Cabinet’ with immediate effect.

 

She reported her appointment of the Deputy Leader and her Cabinet, and also on a number of appointments as set out below.

She would arrange for circulation of portfolio names and responsibilities once she had determined these.

 

Cabinet membership

 

Deputy Leader (statutory)

Councillor Linda Smith

Members

Councillor Clarkson

Councillor Chapman

Councillor Hayes

Councillor Hollingsworth

Councillor Rowley

Councillor Tidball

Councillor Turner (as non-statutory deputy leader)

Councillor Upton

 

 

Reappointment of Champions (not members of Cabinet, but with responsibility for areas and communities that are not directly covered by Cabinet)

Representation in the Workforce Champion

Councillor Aziz

Old People’s Champion

Councillor Kennedy

Sports in Schools Champion

Councillor Lygo

Living Wage Champion

Councillor Rush

Co-operatives Champion

Councillor Howlett

Armed forces and veterans’ Champion

Councillor Humberstone

Small Business Champion

Councillor Munkonge

 

The Council’s representatives (and substitutes if any) on the Growth Board and its three advisory sub-groups:

Oxfordshire Growth Board;

Councillor Brown, Leader

Oxfordshire Plan 2050 Advisory Sub Group

Councillor Hollingsworth

Affordable Housing Advisory Sub Group

Councillor Rowley

Infrastructure Advisory Sub Group

Councillor Linda Smith

 

Shareholders for:

 

Oxford City Housing Limited (comprising OCH Ltd; OCH (Development) Ltd, OCH (Investment) Ltd

The whole of the Cabinet, acting as shareholders.

Oxford West End Development Ltd

The whole of the Cabinet, acting as shareholders.

Oxford Direct Services (comprising ODS Ltd; ODS (Trading) Ltd)

The whole of the Cabinet, acting as shareholders.

 

The Leader of the Council confirmed there were no changes to the Executive Scheme of Delegation as set out in the Section 4 of the Council’s Constitution (apart from replacing City Executive Board with Cabinet throughout).

8.

Appointment to Council Committees 2019/20 pdf icon PDF 154 KB

The Head of Law and Governance has submitted a report asking Council to appoint committees and the members serving on those committees for the Council year 2019-20 in accordance with the provisions of the Local Government and Housing Act 1989 (Section 15) and other relevant legislation.

 

Appendices 2 and 3 will be circulated in the Briefing Note published on 10 May, and any outstanding nominations to committee seats may be announced, or agreed, as appropriate at the meeting.

 

Recommendations: Council is recommended to:

1.         Approve the structure of the Council committees, as defined within the Council’s constitution and set out in Appendix 1: Committee structure;

2.         Approve the methods, calculations and conventions used in determining political representation on committees as outlined in the report and set out in Appendix 2: Political proportionalities on Council committees (other than those to be appointed on an ad hoc basis) 2019-20;

3.         Approve the appointment of nominated members to Council committees in accordance with the requirements of political proportionality and the nominations made by political groups, as set out in Appendix 3: Committee nominations 2019-20;

4.         Agree that all members of Council will form the pool of members able to observe on appeals and some grievances panels;

5.         Appoint three non-executive members to the Oxfordshire Growth Board Scrutiny Panel;

6.         Appoint one non-executive member to the Joint Oxfordshire Health Overview and Scrutiny Committee (see Appendix 3: Committee nominations 2019-20).

 

Additional documents:

Minutes:

Council had before it the report of the Head of Law and Governance setting out the appointments to committees, and separately published appendices setting out the political balance calculations, and the nominations by each group to committee places.

 

Revised appendices were tabled setting out the new political balance calculations and changes in the proposed memberships of committees to take account of the non-grouped independent councillors’ decisions to decline the committee seats offered to them.

 

The Head of Law and Governance reported the decision of the Group Leaders:

·         The Labour Group would take the unallocated seat on the Standards Committee

·         The Liberal Democrat Group would take the unallocated seat on the Audit and Governance committee

 

Council resolved to:

1.    Approve the structure of the Council committees, as defined within the Council’s constitution and set out in Appendix 1: Committee structure;

2.    Approve the methods, calculations and conventions used in determining political representation on committees as outlined in the report and set out in Revised Appendix 2: Political proportionalities on Council committees 2019-20; and

a.    Note that the Labour Group had chosen the unallocated seat on the Standards Committee;

b.    Agree that the unallocated seat on the Audit and Governance Committee be allocated to the Liberal Democrat Group

3.    Approve the appointment of nominated members to Council committees in accordance with the requirements of political proportionality and the nominations made by political groups, as set out in the table below;

4.    Agree that all members of Council will form the pool of members able to observe on appeals and some grievances panels;

5.    Appoint two non-executive members to the Oxfordshire Growth Board Scrutiny Panel as shown in the table below;

6.    Appoint one non-executive member to the Joint Oxfordshire Health Overview and Scrutiny Committee as shown in the table below; and

7.    Delegate authority to the Head of Law and Governance to fill appointments to any vacant seats in accordance with the instructions of the relevant Group Leaders.

 

 

 

 

Committee

Labour

Liberal Democrat

Green

Oxfordshire Joint Health Overview and Scrutiny Committee

 

1.    Nadine Bely-Summers

 

 

Oxfordshire Growth Board Scrutiny Panel

 

1.    to be confirmed

1.    Andrew Gant

1.    Craig Simmons

Licensing and Gambling Acts Committee

 

1.    Ben Lloyd-Shogbesan

2.    Mary Clarkson

3.    Colin Cook

4.    Nigel Chapman

5.    Sian Taylor

6.    James Fry

7.    John Tanner

8.    Mark Lygo

9.    Louise Upton

10. Tiago Corais

11. Rae Humberstone

 

1.    Mike Gotch

2.    Tom Landell Mills

3.    Liz Wade

 

 

1.    Craig Simmons

 

General Purposes Licensing Committee

 

1.    Ben Lloyd-Shogbesan

2.    Tiago Corais

3.    Mary Clarkson

4.    Colin Cook

5.    Mark Lygo

6.    Sian Taylor

7.    to be confirmed

 

 

1.    Mike Gotch

2.    Liz Wade

 

 

1.    Dick Wolff

Appointments Committee

 

1.    Ed Turner

2.    Pat Kennedy

3.    Susan Brown

4.    Linda Smith

 

1.    Andrew Gant

 

 

 

Audit and Governance Committee

 

1.    Ben Lloyd-Shogbesan

2.    Tiago Corais

3.    Chewe Munkonge

4.    Martyn Rush

5.    James Fry

 

1.    Andrew Gant

2.    Mike Gotch (Confirmed after the meeting)

 

 

 

 

Investigation and Disciplinary Committee

 

1.    Lubna Arshad

2.    Susan Brown

3.    Pat  ...  view the full minutes text for item 8.

9.

Council scheme of delegation for 2019/20

The Chief Executive recommends Council to agree the Council’s scheme of delegation for its responsibilities set out in Section 5 of the Council’s Constitution as agreed on 26 November 2018 and published with minor amendments on the website in April 2019.

 

The Constitution is available on the Council’s website

 

Minutes:

Council resolved to agree the Council’s Scheme of Delegation or its responsibilities set out in Section 5 of the Council’s Constitution as agreed on 26 November 2018 and published with minor amendments on the website in April 2019.